- پنجشنبه, 06 آذر 1399
1-این جنگ نرم ، شما جوانهای دانشجو ، افسران جوان این جبهه اید. 2-شرط اصلی فعالیت درست شما در این جبهه ی جنگ نرم ، یکی اش نگاه خوشبینانه وامیدوارانه است . ۳-خط اغفال به خصوص خواص و نخبگان از تاثیر دشمن ، یکی از خطوط القائی و تبلیغاتی دشمن است. ۴-در میدان تنظیم شده ی از سوی دشمن بازی نکنید.... چون چه ببرید ، چه ببازید ، به نفع اوست. ۵-امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن است.

آموزش مقدماتی گلف مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

آشنايي با ورزش مفرح گلفبازي گلف يکي از پرطرفدارترين بازي‌هاي دنيا به حساب مي‌آيد. اين بازي در عين سادگي يکي از مشکل‌ترين بازي‌هاي دنيا است. لازمه اين بازي، تلفيق نيروي فکري و آمادگي جسماني بازيکن است. هدف عمومي بازيکنان گلف اين است که چطور ضربات با ارزشي را ذخيره و حساب ضربات خود را پائين نگهدارند. چرخش صحيح و چوب‌گيري خوب، اصول بازي موفق است. يک بازيکن تمام عيار بايد داراي 4 خصوصيت اصلي باشد: يکنواختي، خونسردي و آرامش ، شعور عمومي و تمرکز حواس.

 

تاريخچه ورزش گلف:
مي توان گفت خاستگاه اوليه گلف کشور اسکاتلند است.آغاز رشته ورزشي گلف برمي‌گردد به سال 1413 در اسکاتلند و در آن زمان اين رشته مختص شاهزاده‌ها و درباريان بود . گلف از همان زمان (قرن 15 ميلادي) نيز به شيوه امروزي بازي مي شد، توپ کوچک و سفيد گلف را با چوب مخصوص روي زمين هل مي دادند تا در سوراخي که در زمين چمن تعبيه شده بود بيفتد.در سال 1503 و پس از يک توقف حدودا 50 ساله بازي گلف براي همگان آزاد شد.

 

در حقيقت اولين نشانه هاي اين ورزش در زمان شاه جيمز دوم ديده شد ، کسي که در سال 1457 انجام دو ورزش فوتبال و گلف را ممنوع اعلام کرده بود.جيمز معتقد بود که با انجام اين بازيها تيرکمانداران ارتش اسکاتلند از آمادگي رزمي دور مي شوند. در سالهاي 1471 و 1491 به ترتيب شاه جيمز سوم و چهارم نيز قانون تحريم را تمديد کردند. اما گلف اين بازي مهيج به صورتهاي مختلف در اسکاتلند و کشورهاي اطرافش ادامه يافت ، تا زمانيکه در سال 1744 اولين قوانين رسمي اين رشته در ادينبورگ (Edinburgh) نوشته شد و پس از آن هر گلف باز آماتوري هم ميتوانست با تکيه بر آن قوانين به انجان ورزش مورد علاقه اش بپردازد.

 در حاليکه بسياري از اسکاتلنديها مدعي اين مساله هستند که بازي گلف از کشور آنها به سراسر اروپا پخش شده شواهدي وجود دارد که نشان ميدهد نخستين بار بازي توپ و چمن در فرانسه، آلمان و کشورهاي لوکزامبورگ، هلندو بلژيک بازي ميشده!” در آلمان در قرن چهاردهم اين ورزش اغلب روي يخ انجام مي شد و شبيه همان گلف روي چمن با ضربه چوب مخصوص به توپ از نقطه A به نقطهB هدايت مي شد. آلمانها و اسکاتلنديها هر دو در رواج اين ورزش شريک بودند و در حقيقت واژه «گلف» که از سده 16 ميلادي براي اين بازي به کار مي‌رود از واژه‌هاي قديمي اسکاتلندي "Golve" و " Goff "گرفته شده که در اصل مشتقي از واژه آلماني قرون وسطايي "Kolf"به معناي باشگاه بوجود آمده است که البته به علت علاقه زيادي که اسکاتلندي ها به انجام اين بازي داشتند اين باور در طول سالها ميان مردم گسترش يافت که اسکاتلندي ها مخترع اين بازي بوده اند. البته اسکاتلندي ها به جاي يخ در زمينهاي چمن کاري شده به اين بازي ميپرداختند. اولين باشگاه گلف جهان در سال 1754 در سنت اندروز اسکاتلند تاسيس و در ايران نيز گلف از سال 1924 بازي شد.

 

حدود سال 1304 همزمان با ورود اتباع خارجي به منظور کشف و استخراج نفت در مناطق نفتخيز جنوب کشور اين ورزش وارد ايران شد. تا قبل از ملي شدن صنعت نفت هيچ ايراني اين بازي را انجام نمي‌داد و بازي گلف انحصاراً در دست خارجي‌ها بود.در تهران نيز اين رشته به صورت اختصاصي و در مجموعه ورزشي انقلاب از سال 1340 انجام شد.پس از انقلاب تشکيلات ورزش گلف کشور از ارديبهشت سال 1370 در قالب يک کميته آغاز به کار کرد و با توسعه فعاليت‌هاي خود رسماً به عنوان فدراسيون گلف جمهوري اسلامي ايران معرفي و در ليست فدراسيون‌هاي رسمي کشور قرار گرفت. اين فدراسيون در سال 1996 ميلادي به عضويت شوراي جهاني گلف درآمد و بعدها با کنفدراسيون گلف آسيا و اقيانوسيه نيز مرتبط شده است.

 ويژگي‌هاي ورزش گلف:
بازي گلف در فضاي باز و عموماً در بين درختان و چمنزارها با پستي و بلندي‌هاي طبيعي انجام مي‌شود که اين امر باعث آسايش و آرامش دروني فرد مي‌گردد.وجود حداکثر اکسيژن و نور طبيعي در محل بازي گلف به ارگانيسم بدن اين اجازه را مي‌دهد که کليه دستگاه‌هاي حياتي به خوبي انجام وظيفه نموده و در اين حالت طبيعتاً قدرت انديشه و تصميم‌گيري به مراتب بيشتر از زمان‌ها و مکان‌هاي ديگر است.امکان انجام اين ورزش از سنين کودکي تا کهنسالي وجود دارد، هر چند که تحرک لازمه جوانيست ، مع‌الوصف قابليت استمرار و تکرار مداوم و آهسته اين ورزش آمادگي جسماني را تا سنين بالا حفظ مي نمايد.
گلف فعاليتي بسيار مناسب براي کهنسالان مي باشد زيرا روند اجرا و انجام اين ورزش عاري از حرکات تند وفشارهاي نامنظم بر اندامها و عضلات بر خلاف ورزشهاي ديگر مي‌باشد.
مسافت طي شده در ورزش گلف حدود 8 کيلومتر با زمان متوسط 3 الي 4 ساعت است که اين حجم فعاليت با توجه به زمان آن فعاليتي ايده آل براي افراد مسن مي‌باشد.
طي مسير در ورزش گلف همراه با انگيزه و هدف است از اين رو ورزشکار گلف باز همواره انگيزه اي تازه براي طي مسير دارد و به همين دليل احساس خستگي و بي حوصلگي نمي‌کند.
بازي گلف موجب افزايش کيفي دقت و مهارت مي شود، بطوريکه پس از زدن ضربه، بازيکن مسير توپ را رديابي نموده و نقطه فرود آن را دقيقاً زير نظر مي گيرد، اين عامل موجب تقويت زاويه ديد، تشخيص دقيق جهت حرکت و قوه بينايي بازيکن مي‌شود.
زدن ضربه مطلوب در ورزش گلف نياز شديد به هماهنگي عصبي و عضلاني همراه با تمرکز مطلوب دارد.
طي مسيرهاي متفاوت و زدن ضربات مختلف در گلف موجب اصلاح ناهنجاري‌هاي ذهني، پراکندگي فکري و عدم تمرکز موجود در افراد مبتلا به آن است. به اين جهت اين ورزش خاصيت درماني نيز دارد، ضمن اينکه يک گلف باز در نهايت به فردي پر حوصله و با صبر واستقامت تبديل خواهد شد که از تصميم گيريهاي عجولانه خودداري مي نمايد و شايد به اين دليل است که ورزش گلف مورد علاقه سياستمداران و ديپلمات‌ها مي‌باشد.
اصولاً ورزشکاران گلف را داور همراهي نمي کند و قضاوت به عهده ورزشکاران است که اين امر موجب گرديده تااصول اخلاقي حاکم بر ميادين ورزشي همراه با رعايت حقوق يکديگر، نزاکت و احترام متقابل و همچنين موجب تقويت حس اعتماد و اطمينان به ديگران شود.
شيوه مبارزه يامسابقه در ورزش گلف رو دررو نيست به عبارت ديگر در ورزش گلف بازيکنان در مقابل هم نيستند بلکه در کنار هم و هر فرد صرفاً براي افزايش توانايي خودش تلاش مي کند در حقيقت حريفان را با معيار توانايي شخصي و افزايش مهارت مي آزمايند نه با غلبه بر ديگران.
ورزش گلف يک ورزش خانوادگي محسوب مي شود و تمام اعضاي خانواده مي توانند بدون هيچگونه محدوديتي به تمرين گلف بپردازند زيرا پوشش لباس ورزشکاران اين رشته بطور کاملاً مطلوبي مي باشد که اين موضوع بويژه به منظور توسعه و تعميم ورزش بانوان که تا حدودي در مکان‌هاي باز ورزشي محدوديت دارند، بسيار ارزنده و قابل توجه است.


ملزومات :

زمين گلف حدود 30 تا 40 هزار متر مربع وسعت دارد. براي بازي گلف کفش ويژه ميخ‌داري نياز است تا به هنگام ضربه زدن پاي بازيکن نچرخد. لباس گلف هم براي راحتي حرکت بدن و از جنس مخصوص درست شده است.


زمين استاندارد گلف داري 18 حفره است. فاصله حفره‌ها از نقطه شروع و از يکديگر متفاوت بوده و معمولاً بين 100 تا 600 يارد متغير هستند که در اين فواصل موانع گوناگوني از قبيل موانع آبي و شنزار و چمنزارهاي بلند و پرپشت طراحي و گنجانده شده است.
براي گلف‌بازي ساک ويژه‌اي نياز است تا 14 چوب گلف را در خود جاي دهد. اين ساک در زير خود چرخ‌هايي دارد که به گلف‌باز اجازه مي‌دهد تا ساک و چوب‌هاي خود را به راحتي در سراسر زمين به همراه ببرد. هر کدام از اين چوب ها براي زدن ضربه‌هاي گوناگوني به کار مي‌روند. هر بازي گلف بين 4 تا 5 ساعت طول مي‌کشد و داراي قوانين ويژه‌اي است.

 

 

ست کامل گلف شامل 14 عددکلاب يا چوب مي باشد. " IRONS آهن نه عدد " ، "WOOD چوب چهار عدد" ، " PUTTER پاتر يک عدد". بر حسب اينکه شات داراي چه خصوصياتي باشد براي زدن آن ، نوع چوب از نظر بلندي دسته و زاويه صفحه فرق مي‌کند. هر چه زاويه صفحه بيشتر باشد ارتفاع شات بيشتر خواهد بود. به اين زوايه اصطلاحاً لافت چوب مي‌گويند.


توپ گلف از لاستيک با روکش خارجي پلاستيک ساخته شده که سطح آن براي دقت و سرعت بيشتر داراي خلل و فرجهايي ميباشد . اندازه توپ گلف برابر است با 1/68 اينچ يا 42/6ميلي متر . پايه توپ براي ضرباتي است که بازيکن ميتواند اولين بار ضربه هر حفره را از روي آن بازي کند انواع چوبي و پلاستيکي در دسترس ميباشد .

 

 

مراحل یک ضربه کامل گلف:
1- «بک سوئينگ» يا عقب بردن کلاپ
2- «آپ سوئينگ» يا بالابردن کلاپ
3- «داون سوئينگ» پائين آوردن کلاپ
و اتمام ضربه که به آن فلات روپ گفته مي شود.
تعاريف:

قوانين بازي گلف بر اساس تعاريف آن نوشته شده است. آگاهي از روابط تعريف شده، به کاربرد صحيح قوانين کمک خواهد کرد. بعضی از اين تعاريف شامل موارد زير است :
- Teeing ground : محل شروع ميدان است که با 2 تي مارکر مشخص مي‌شود.
- Fairway : قسمت چمن کاملا "کوتاه شده بين نقطه شروع و پايان
- Rough : ناصاف, دشوار, ناهموار
- putting green : منطقه‌اي مخصوص است براي غلتاندن و داراي حفره‌اي است.
- out of bounds : زميني است که بازي در آن ممنوع است، به عبارت ديکر جزء مسابقه نيست..
- موانع : اشياي ساخت دست انسان به استثناي اشيايي که اوت آو باند را معلوم مي‌کنند..
- water hazard : آب پيش بيني نشده ، هر انباشتگي موقت و گذري آب در مسير مسابقه که قبل يا بعد از اين که بازيکن در پشت توپ قرار بگيرد قابل ديدن باشد. مثل شبنم، برفک و برف آب
- Bunker :قسمت بدون چمن زمين گلف
- sand bunker : قسمت بدون چمن زمين که گاه ماسه اي ميباشد
- Caddie : حامل وسايل بازيکن
- Handicap : امتياز دادن به شرکت کنندگان
- flagstick : چوب پرچم گلف
- Stroke : ضربه
- BALL MARKER : علامتگذاري محل توپ در روي گرين و در جاي توپ بطور موقت قرار مي گيرد
- Hole : حفره
- Scorecard : کارت نشان دهنده تعداد ضربات بازيکن در هر بخش بازى
- Par : امتياز استاندارد براى هر بخش از بازى گلف
- Penalty : امتياز منفى
- Slope : زمين سراشيب


چند توصيه و قانون در بازي گلف:

قبل از اينکه بازي را آغاز کنيد قوانين محلي را روي کارت اسکور بخوانيد.
يک علامت شناسايي روي توپتان بگذاريد. بسياري از گلفرها با همان مارک توپ بازي مي‌کنند و اگر شما نتوانيد توپتان را شناسايي کنيد گمشده محسوب مي‌شود.
کلاب‌هايتان را بشماريد. حداکثر مي‌توانيد 14 کلاب همراه داشته باشيد.
در طول بازي، از کسي راهنمايي و پيشنهاد نخواهيد به جز همبازيتان و همچنين هيچ پيشنهادي به هيچ کس ندهيد به جز همبازيتان.
در طول يک ميدان نمي‌توانيد هيچ ضربه تمريني داشته باشيد.
تي را بين 2 نشانگر تي قرار دهيد و نه در جلوي آنها. مي‌توانيد تي را حداکثر در فاصله‌اي به طول 2 کلاب پشت خط جلويي نشانگرهاي تي قرار دهيد و ضربه بزنيد.

 

ضربه زدن در مچ پلي جريمه‌اي ندارد اما رقيب شما مي‌تواند از شما بخواهد که دوباره آن ضربه را بازي کنيد و در استرک پلي شما حتما 2 ضربه جريمه مي‌گيريد و سپس بايد از منطقه صحيح بازي کنيد.
توپ را از همان جايي که افتاده است بازي کنيد. جاي توپتان، منطقه مشخص شده سوئينگتان يا خط و مسير بازيتان را با حرکت دادن، خم کردن يا شکستن هر چيزي که ثابت يا روييده است تصحيح نکنيد مگر طبق قوانين.
چيزي را به سمت پايين فشار ندهيد يا اين که وضعيت بهتري ايجاد نکنيد.
اگر توپ شما در يک بانکر يا يک واتر هزارد قرار بگيرد، زمين بانکر يا زمين يا آب داخل واتر هزارد را تا قبل از داون سوئينگ لمس نکنيد.
توپ بايد کاملا ضربه بخورد و نبايد فشرده و يا برداشته شود. به عبارت ديگر در اين منطقه کلاب شما نبايد با زمين برخورد کند. در صورت تماس، 2 ضربه جريمه دريافت مي‌کنيد.
بازي با يک توپ اشتباه (به جز در يک هزارد): در مچ پلي شما آن ميدان را از دست مي‌دهيد. در استروک پلي 2 ضربه جريمه مي‌گيرد و سپس بايد توپ صحيح را بازي کنيد.
بازي با يک اشتباه در يک هزارد: جريمه‌اي ندارد. زيرا در هزارد نمي‌توانيد علف‌ها را کنار بزنيد.


قوانين کلي گلف:

قوانين کلي گلف عبارتست از 34 قانون مدون به اضافه تعداد زيادي تبصره، متمم و استثناء:
آبانس (هندي کپ): هندي کپ يا امتياز تعادلي، بازيکنان سطوح مختلف را قادر مي‌سازد که با يکديگر به رقابت بپردازند. هندي کپ بر اساس تعداد ضرباتي که بازيکن در يک دور بازي از پار تجاوز مي‌کند تعيين مي‌گردد. ماکسيمم هندي کپ براي آقايان 36 و براي خانم‌ها 40 مي‌باشد. هندي کپ بر اساس ميانگين 3 دور بازي تعيين مي‌شود.
زمين استاندارد گلف: استاندارد گلف شامل 18 حفره و 3 نوع پار و جمع تعداد ضربات 72 مي‌باشد.
محوطه شروع: محوطه‌اي مسطح با چمن درو شده و کوتاه است که اولين ضربه از اين محوطه بازي مي‌شود.

 


محوطه موانع: اين موانع در مسير حفره‌ها به نحوي طراحي شده که هر يک از مسيرها را به طور متفاوتي مشکل و رقابت برانگيز مي‌کند.
محوطه عادي زمين: اين محوطه تمام مسير از نقطه شروع تا حفره را در بر مي‌گيرد و در اطراف مسير محوطه‌هائي از چمن‌هاي پرپشت و درو نشده وجود دارد..
هدف بازي: هدف بازي انداختن توپ به ترتيب در حفره‌هاي 18 گانه با استفاده از چوب‌هاي متفاوت و زدن کمترين تعداد ضربات مي‌باشد.
بازي‌ها بصورت انفرادي، 2 نفره، 3 نفره و نهايتاً 4 نفره انجام مي‌شود. اساساً دو نوع بازي متفاوت وجوددارد يکي رقابت‌هاي ضربه‌اي و ديگري بازي‌هاي مسابقاتي که در اين نوع بازي، بازيکني که بيشترين تعداد حفره را بدست مي‌آورد و در بازي‌هاي ضربه‌اي بازيکني که مسير بازي را با کمترين تعداد ضربات طي کند، برنده بازي خواهد بود. 
گرين: محوطه اطراف حفره را گرين مي‌گويند و داراي چمن يکدست و کوتاه شده‌اي است.

 


حفره: قطر حفره 5/4 اينج (43/11 سانتيمتر) و عمق آن حداقل 4 اينچ (16/10 سانتيمتر) است.

 

چوب پرچم: پرچم براي مشخص کردن مکان حفره در آن گذارده مي‌شود و معمولاً رنگ آن .قرمز است.
پايه توپ: پايه توپ براي ضرباتي است که بازيکن مي‌تواند اولين بار ضربه هر حفره را از روي آن شروع کند. ديگر لوازم گلف عبارتند از: وسیله علامتگذاري محل توپ و چتر.آداب بازي گلف:

آداب بازي به همان اندازه که براي خود بازي اهميت قائل است رعايت حق تقدم و ادب را هم مهم مي‌داند. نکات زير قانون نيستند اما رعايت آنها در بازي اهميت بسياري دارد:
هنگام آماده شدن بازيکن تا پايان سوئينگ نزديک او نايستيد و حرکت و صحبت نکنيد.
تا زماني که گروه جلويي از مسير خارج نشده بازي را شروع نکنيد.
هميشه بدون تاخير بازي کنيد و پاتينگ گرين را همراه با افراد گروه ترک کنيد.
از گروه‌هاي سريع‌تر دعوت کنيد بازي را زودتر از شما انجام دهند و کنار برويد تا آنها عبور کنند.
چمن‌هاي کنده شده را در هنگام بازي سر جايشان قرار دهيد و جاي پاها را در بانکرها هموار کنيد.
روي خط پات بازيکنان ديگر قدم نگذاريد و راه نرويد.
کلاب‌ها را در پاتينگ گرين نيندازيد. (پرتاب کردن کلاب توسط بازيکن عصبي کاري زشت و زننده است)
ميله پرچم پاتينگ گرين را با دقت سر جايش بگذاريد و بعد از برداشتن ميله پرچم آن را به آهستگي خارج از پاتينگ گرين قرار دهيد.


ميني گلف، ورزش اوقات فراغت

فدراسيون گلف چندي است در صدد گسترش ميني گلف در كنار گلف است. ورزشي كه بسيار ارزان است و حتي مي توان در خانه آن را انجام داد تا اعضاي خانواده ها با انجام آن نه تنها فعاليت بدني داشته باشند، بلكه بتوانند ضمن پركردن اوقات فراغت، خود از استرس هاي شهري دور شوند. فراهم كردن كلاب و توپ و سازه هاي متحرك براي پرداختن به اين ورزش سخت نيست و اكنون در دنيا تمام اعضاي خانواده ها به آن مي پردازند و ورزشي همگاني شده است. حتي در آمريكا فضاي خالي پشت بام ها را به اين ورزش اختصاص مي دهند و در بيشتر كشورها در جلوي خانه ها، پارك ها، فضاهاي خالي كنار خيابان ها زمين هاي ميني گلف براي افراد جامعه مهيا شده است.تاريخچه ميني گلف

گفته مي شود نخستين زمين ميني گلف را باشگاه زنان به نام پوتينگ (putting) راه اندازي كرده كه در خيابان «اندرو» در اسكاتلند بوده است. اين باشگاه در سال 1867 تأسيس شده و هنوز هم به فعاليت خود ادامه مي دهد. در اين باشگاه زنان ميني گلف بازي مي كردند. چند دهه بعد اين ورزش در آمريكا و انگلستان در هتل ها براي ميهمانان طراحي و راه اندازي شد. سندي وجود دارد كه يك آلماني اهل هامبورگ اين ورزش را از آمريكا به آلمان مي آورد و گسترش داد. مي گويند در سوئد نيز، دو سوئدي كه اين ورزش را در آمريكا فراگرفته بودند و در سال 1930 به كشورشان بردند و در سال 1937 براي نخستين بار فدراسيون آن را در كشور خود راه اندازي و قهرماني كشوري را نيز در سال 1939 برگزار كردند.


تا قبل از راه اندازي اين فدراسيون، حتي آمريكا نيز چنين كاري را انجام نداده بود اين ورزش به اين صورت در سراسر اروپا گسترش يافت، به طوري كه اكنون در آلمان چندين هزار زمين ميني گلف وجود دارد و 15 ميليون آلماني اين ورزش را بازي مي كنند و 11 هزار نفر نيز عضو فدراسيون ميني گلف آلمان هستند. فدراسيون سوئد 8 هزار عضو دارد و اتريش، سوئيس، ايتاليا، چك و هلند نيز چندين هزار عضو دارند. 
اسناد موجود در آمريكا نشان مي دهد نخستين مسابقه به سال 1930 در اين كشور برگزار شده است و براي اين رقابت ها در مجموع 10 هزار دلار جايزه در نظر گرفته شده كه برنده نهايي 2 هزار دلار نصيبش مي شد.  

ميني گلف در ايران
انجمن ميني گلف زير نظر فدراسيون گلف در سال 1385 فعاليت خود را آغاز كرده است.  
فدراسيون گلف تاكنون به همراه آموزش رايگان گلف، ميني گلف را نيز به علاقه مندان آموزش داده است و 12 هزار نفر در كل كشور با ضربات كوتاه قابل استفاده در ميني گلف آشنا شده اند.  
اين انجمن تاكنون 3 مسابقه جشنواره ميني گلف خانواده، ميني گلف كشتيراني و ميني گلف در پارك لاله را برگزار كرده است و قرار است يك ماه ديگر يك مسابقه كه چهارمين آن است را برگزار كند. انجمن ميني گلف براي برگزاري رقابت ها از سازههاي متحرك بهره مي برد و تنها زمين ميني گلف ثابت در مجموعه ورزشي انقلاب قرار دارد. انجمن ميني گلف با آموزش 80 دبير تربيت بدني آموزش و پرورش، اين رشته را به مدارس برده است و نخستين مسابقه آموزشگاه ها را نيز برگزار كرده است.  
چندي پيش سومين رقابت ميني گلف در پارك لاله تهران توسط انجمن ميني گلف برگزار شد كه مورد استقبال بسياري از خانواده هايي كه گلف را به صورت رايگان زير نظر فدراسيون آموزش ديده بودند، قرار گرفت.
فدراسيون گلف با راه اندازي زمين هاي گلف در رنج آموزشي قصد دارد، اين ورزش را نيز در زمين هاي گلف توسعه دهد.     جالب است بدانيد توسعه زمين هاي ورزشي ميني گلف در اكثر كشورها به عهده شهرداري ها ست. راه اندازي ميني گلف در مساحت كوچك با 5 ميليون تومان هزينه امكان پذير است. اين زمين ها را مي توان در پارك ها براي گذران اوقات فراغت افراد جامعه مهيا كرد. تا جوانان به اين ورزش جذب شده و ضمن پركردن اوقات فراغت خود، از ناهنجاري ها و آسيب هاي اجتماعي دور شوند.ورزش ميني گلف به علت طي كردن مسافت براي هر سني مناسب است. اين ورزش به علت رديابي توپ موجب تقويت ديد مي شود و زدن ضربه هماهنگي عصبي و عضلاتي را به همراه دارد. راه اندازي اين ورزش در مجتمع ها موجب پركردن اوقات فراغت اعضاي مجتمع مي شود و راه اندازي آن در هتل ها و محل توريستي جذب توريست را افزايش خواهد داد.

آشنايي با ورزش ميني گلف   
اين ورزش همان طور كه از نامش پيداست، از خانواده ورزش گلف است. اما اين ورزش كه شكل كوچك شده و آب رفته آن است ارزان تر و آسان تر از بازي گلف است.  
بازي ميني گلف در مساحت هاي كوچك انجام مي شود و از اين جهت به آن گلف مينياتوري (Miniature golf) نيز مي گويند. اين بازي در برخي از كشورها به نام هاي Midget golf، goofy golf، put-put، crazy golf و ... نيز خوانده مي شود ولي در جهان بيشتر به ميني گلف (Mini glof) معروف است.
در ميني گلف برخلاف گلف، فقط از ضربات كوتاه استفاده مي شود و بازيكن توپ را با زدن كمترين ضربه وارد حفره هايي كه تعداد آنها 9 يا 18 عدد است، مي كند. اين ورزش مفرح را چون مساحت كمي (از 5 مترمربع تا 100 مترمربع) مي گيرد، مي توان در پارك ها، مدارس، دانشگاه ها، بيمارستان ها، هتل ها، حياط مجتمع هاي مسكوني و حتي پشت بام ها (كه در آمريكا مرسوم است) راه اندازي كرد. 
اين ورزش را اگر بخواهيم فقط براي تفريح و گذران اوقات فراغت همه افراد و هر سني راه اندازي كنيم فضاي 5 مترمربع كافي است كه ساده ترين شكل مهيا كردن آن هم ايجاد زمين با پوشش چمن مصنوعي يا موكت با ايجاد حفره است كه بازيكنان بر سر انداختن توپ با كمترين ضربه به داخل حفره ها با هم رقابت مي كنند.


انواع زمين ميني گلف

براي بازي ميني گلف زمين هاي مختلفي طراحي شده است. در 2 كشور آمريكا و انگلستان زمين بازي اين ورزش شبيه گلف است و در آن زمين چمن يا چمن مصنوعي يا موكت با موانع و سازه هايي از سنگ و ماسه به كار رفته است. حتي در انگلستان در زمين هاي ميني گلف موانعي فانتزي مانند آسياب بادي، دايناسورها و اشياي خيالي به كار مي برند كه از اين جهت به آن carzy golf مي گويند.
در قاره اروپا در زمين هاي ميني گلف، اشكال هندسي به كار مي برند و توپ با عبور از اين موانع وارد حفره ها مي شود. سازه هاي ميني گلف به صورت ثابت و متحرك ساخته مي شود. در كشورهايي چون اسكانديناوي سازه ها به صورت اسكلت چوبي مستطيل شكل با قابليت جابه جايي ساخته مي شود و سطح آن با موكت (نمد) پوشيده مي شود. در مركز و جنوب اروپا، ميني گلف داراي اسكلت فولادي است كه ثابت است و قابليت جابه جايي ندارد و در ساخت آن بتون و ديگر مصالح ساختماني به كار مي رود.


ميني گلف در ديگر كشورها

اكنون اين رشته در بيشتر كشورهاي آمريكا، اروپا و آسيا فعال است. اكثر كشورهاي اروپايي داراي فدراسيون ميني گلف هستند و رقابت هاي مهم اين رشته را نيز برگزار مي كنند. به طوري كه در رقابت هاي قهرماني اروپا بيش از 20 كشور شركت مي كنند. در خارج از اروپا نيز كشورهاي آمريكا، روسيه، اوكراين، ژاپن، سنگاپور و تايوان رقابت هاي بين المللي ميني گلف را برگزار مي كنند.
اين ورزش در كشورهايي چون مولداوي، مكزيك، هند، تايلند، استراليا و نيوزيلند نيز فعال است.

فدراسيون جهاني ميني گلف

فدراسيون جهاني ميني گلف با نام اختصاري (F.M.W) اكنون در جهان فعال است و نام بيش از 40 هزار بازيكن را از 37 كشور در رقابت هاي برگزار شده، ثبت كرده است. اين فدراسيون نام ميني گلف را از ميان بسياري از نام ها براي اين ورزش برگزيده و تصويب كرده است.
اين فدراسيون 4 نوع زمين را به نام هاي بتون (beton)، اترنيت (eternite)، فلت (flet) و MOS (بدون پوشش) براي بازي ميني گلف تصويب كرده است. فدراسيون جهاني ميني گلف 2 نوع رقابت را در رده هاي سني زير 21 سال، بزرگسالان (بدون محدوده سني) و بالاي 45 سال را در 2 بخش مردان و زنان به صورت جداگانه برگزار مي كند. يكي رقابت هاي جهاني دوسالانه كه در سال هاي فرد برگزار مي شود و ديگري رقابت هاي قاره اي در اروپا و آسياست كه در سال هاي زوج برگزار مي كند. در رقابت هاي قهرماني ميني گلف 2007 جهان ماركور تيپلين از آلمان در بخش مردان و اليزابت گروبر از اتريش در بخش زنان قهرمان شدند. عنوان قهرماني در هر دو بخش تيمي نيز به آلمان رسيد. در رقابت هاي قهرماني اروپا در سال 2006 نيز، آلمان قهرمان شد. اين رقابت ها در زمين 18 حفره اي بازي مي شود.
اينك در زمين MOS كه بيشتر در آمريكا و انگليس وجود دارد، چند رقابت معتبر مي شناسيم. مانند مستر آمريكا، اوپن ايتاليا، ايرلند، ايتاليا و Crazy Golf كه در انگلستان انجام مي شود.
هدف از گردآوري اين مطالب آشنايي علاقهمندان به ورزش گلف و ميني گلف با اين رشته نوپا و مفرح بوده و در مراحل بعدي تلاش خواهيم کرد اطلاعات جامع ، کامل و تخصصي را در اختيار ورزشکاران اين رشته قرار دهيم.


تهیه و تنظیم: هيات گلف شهرستان بابل

 

دانلود فرم ثبت نام مجمع

شماره ثبت : 20986

دانلود فرم ثبت نام

آمار بازدیدکنندگان

588امروزmod_vvisit_counter
1333دیروزmod_vvisit_counter
7178این هفتهmod_vvisit_counter
12578هفته گذشتهmod_vvisit_counter
43867این ماهmod_vvisit_counter
55585ماه گذشتهmod_vvisit_counter
3417026کل بازدیدهاmod_vvisit_counter