- سه شنبه, 07 بهمن 1399
1-این جنگ نرم ، شما جوانهای دانشجو ، افسران جوان این جبهه اید. 2-شرط اصلی فعالیت درست شما در این جبهه ی جنگ نرم ، یکی اش نگاه خوشبینانه وامیدوارانه است . ۳-خط اغفال به خصوص خواص و نخبگان از تاثیر دشمن ، یکی از خطوط القائی و تبلیغاتی دشمن است. ۴-در میدان تنظیم شده ی از سوی دشمن بازی نکنید.... چون چه ببرید ، چه ببازید ، به نفع اوست. ۵-امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن است.

گفتگوی ویژه روز قدس با دکتر فاطمی در شبکه طبرستان مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

یه مسجد وسط دو تا مثلث اسیره              یه کودک زیر چکمه سیاهی می میره

یه زجّه زیر آسمون شب ، پر می گیره         یه مادر ناله رو دوباره از سر می گیره

 

دکتر احمد فاطمی در اخرین جمعه ماه مبارک رمضان 1435 ه.ق مورخ 3 مرداد 1393 با حضور در برنامه زنده شبکه تبرستان به مناسبت روز قدس ، به بررسی ابعاد جنایات اسرائیل از منظر حقوق بین الملل در غزه پرداخت.

مشروح سخنان دکتر فاطمی را در متن زیر میتوانید مشاهده نمایید.

دکتر فاطمی در بخش نخست این گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت: در واقع امر به لحاظ حقوق بین الملل جنایات رژیم صهیونیستی دارای ابعاد روشنی است. ما یک اساسنامه ای به عنوان اساسنامه ی "رم" داریم که با اکثریت آرای کشورها در ایتالیا تصویب شد. در واقع این اساسنامه مؤسس دیوان کیفری بین المللی شد. در این اساسنامه آمده است که دادگاه یا دیوان کیفری بین المللی می تواند به چهار جنایت رسیدگی کند.اولین جنایت نسل کشی است و دومین آن  جنایت علیه بشریت و سومین آن جنایت جنگی و چهارمین جنایت نیز تجاوز است که تا حالا تجاوز تعریفی نشده است. امروز وقتی که ما به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه نگاه می کنیم، این جنایات و آدم کشی ها و درندگی ها در حقیقت با سه تا ازجرایمی که در اساسنامه دیوان کیفری بین المللی آمده است، منطبق می باشد.

این جنایات نسل کشی است. درحقیقت یک اراده و قصدی از سوی سران صهیونیست است برای اینکه به لحاظ قومیتی و به لحاظ مذهبی این نسل را از بین ببرند. این حملات بدون هدف به بیمارستان ها، مدارس و به نقاط غیرنظامی نشان می دهد که این ها هدفی جز نسل کشی ندارند. به نظر من در حقیقت در این بعد، دادستان دیوان کیفری بین المللی و یا شورای امنیت اگر می خواهد به وظیفه قانونی و حقوقی خودش عمل کند، باید این مسأله را به عنوان یک مسأله فورس ماژور در یک وضعیت بحرانی که ناقض صلح و امنیت بین المللی است، علیه سران رژیم صهیونیستی اعلام جرم کند. اگر واقعا ما یک سیستم بین المللی کارا داشته باشیم که ما در این مسأله حرف داریم، نسل کشی در غزه قطعی است.

مسأله بعدی جنایت جنگی است. رژیم صهیونیستی در حقیقت از سلاح های فسفری و بمب های به اصطلاح "ناپالم" استفاده می کند که در واقع جراحات غیر ضرور ایجاد می کند. ما می بینیم که خفگی و مسمومیتی در مجروحین و مصدومین ایجاد می کند و این نشان می دهد که در واقع این جنایات جنگی علیه بشریت است. وقتی شما بین اهداف نظامی و یا اهداف غیرنظامی تفکیک نمی کنید و یا بین کسانی که رزمنده هستند و می جنگند و آن هایی که زن و کودک و فرزند هستند، تفاوت قائل نیستید،نشان می دهد که در غزه جنایتی علیه بشریت و یک فاجعه انسانی در حال شکل گرفتن است.

به نظر من این یک ارزیابی در نگاه افکار عمومی است که در حال رصد مجامع بین المللی و مجامع حقوق بشری می باشند. آن ها شرمسار هستند. البته در طول تاریخ این شرمساری ها را دیدیم اما امروز این فاجعه در یک وضعیت خاصی است که تقریبا غزه 7 سال در محاصره است. مقاومت به عنوان پیش شرط اعلام می کند که من آتش بس را نمی پذیرم مگر اینکه محاصره تمام عیار غزه خاتمه پیدا کند. مقاومت حاضر است هزینه کند تا یک بار برای همیشه به جهان و سردمداران صهیونیست و حامیان آن ها در اقصی نقاط دنیا اعلام کند که زمانی آتش بس تحقق پیدا می کند که محاصره غزه برداشته شود و مردم نفس راحتی در باریکه غزه بکشند. این از نظر حقوق بین الملل یک امری قانونی و خواسته ای مشروع است.

رییس مجمع عالی نخبگان مازندران در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی خاطرنشان ساخت:

متأسفانه ما با بهت و شگفتی داریم نگاه می کنیم که مجامع بین المللی، شورای امنیت، کمیته حقوق بشر، اتحادیه اروپا و همه این هایی که با تمسک به معاهدات بین المللی از حقوق بشر، حقوق مخاصمات مسلحانه و حقوق بشردوستانه سخن به میان می آورند، سکوت کرده اند. ما این تبعیض آشکار و شرمساری را از ان ها می بینیم. درست است که شرمساری به درد مردم غزه نمی خورد اما رسوا کننده آن ها در نزد افکار عمومی در ملأ و منظر عام که ما در صحنه بین المللی می بینیم، قطعا در تاریخ ثبت خواهد شد. آن لحظه لحظه هایی که امروز مردم غزه با آن مواجه هستند، شب های وحشتناک و روزهای دردناک و این قصه های غم آلودی که ما این روزها در این صحنه ها می بینیم، بدون تردید با مقاومت، فشار افکار عمومی و راهپیمایی های مردم می تواند مؤثر باشد. تاریخ و گذشته به ما می گوید؛ وقتی که ما در چنین وضعیتی قرار می گیریم، حضور مردم و آزادی خواهان عالم در صحنه هایی مثل راهپیمایی روز قدس که با درایت و تیزهوشی حضرت روح الله(ره) نام گذاری و مستقر شد، سنگ بنایی برای ایجاد فشار خواهد شد. این تیزهوشی ودرایت حضرت امام (ره) اثبات می کند که این حضور مردم و مشت های گره کرده و مشارکت مردم در اقصی نقاط جهان به خصوص در کشورهای اسلامی می تواند فضایی را رقم بزند که حامیان رژیم صهیونیستی را به عقب براند.

دکتر فاطمی در پاسخ به این سوال که " در مقابل سکوت مجامع بین المللی به کجا می توان اعلام جرم کرد ؟" بیان داشت:

از سال 2001 دیوان کیفری بین المللی به وجود آمد تا بتواند به جنایاتی که رؤسا و سران کشورها علیه مردم خودشان و یا ملت های دیگر مرتکب می شوند، رسیدگی کنند. این جنایات شامل جنایت جنگی، جنایات نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت تجاوز می باشد. در حقیقت به لحاظ حقوق بین الملل، اقدامات ددمنشانه رژیم صهیونیستی در این چند روز مشمول سه تا از این جنایت ها است. هم نسل کشی، هم جنایت علیه بشریت و هم جنایت جنگی می باشد که مهترین بعدش همین جنایات جنگی است.

مکانیسمی که در حقوق بین الملل وجود دارد، در اساسنامه رم بیان می کند که از دو طریق می توان اعلام جرم کرد و در دیوان کیفری بین المللی سران رژیم صهیونیستی و حامیان آن ها را محاکمه نمود و مصونیت دیپلماتیک در آنجا اثری ندارد. جرم هم شخصی است نه به لحاظ شخصیت حقوقی بلکه به لحاظ شخصیت حقیقی عاملین یا مسببان و مباشران این جنایت در واقع محاکمه خواهند شد.

یک طریق این است که سران کشوری که این جنایت را انجام می دهند عضو این اساسنامه باشند، درحالیکه اسرائیل که برمبنای جنایات و غصب به وجود آمد، این اساسنامه را امضا نکرد. تنها راهی که باقی می ماند این است که شورای امنیت وارد عمل شود و پرونده را به دیوان کیفری بین المللی ارسال کند. متأسفانه با نفوذی که انگلیس و آمریکا در شورای امنیت بین المللی دارند، این را ما بعید می دانیم. در درجه اول باید این نسل کشی ها و جنایت ها متوقف شود. تنها راهی که باعث توقف می شود، فشار افکار عمومی، مردم و ملت هاست. همانند راهپیمایی روز قدس که ملت ما و بسیاری از مردم در کشورهای اسلامی یا غیراسلامی در آن شرکت می کنند. این فشار افکار عمومی و راهپیمایی ها ناکارآمدی مجامع حقوقی بین المللی را می رساند. دقیقا این یک ارزیابی است و این ارزیابی موجب شرمساری دنیای حقوق می شود. مناسباتی که مجامع حقوقی در روابط خود دارند مانند حق وتوی آمریکا، غیرحقوقی و ظالمانه و تبعیضانه و ناعادلانه است.بنابراین در چنین فضایی باید به داشته هایمان بیندیشیم. مقاومت تنها راهی است که می تواند اسرائیل و حامیان آن را به عقب بکشاند.

دکتر فاطمی در بخشی دیگر از گفتگوی تلویزیونی اظهار داشت:  شما تصور کنید پزشک نروژی بیمارستان شفاء حقایقی از جنایات رژیم صهیونیستی را به سردمدار حمایت از رژیم صهیونیستی می دهد که هر انسان منصفی را متأثر می سازد. "اوباما" امروز رفتارش قطعا مورد ارزیابی و قضاوت مردم و ملت های دنیا قرار خواهد گرفت. کشوری که ادعا می کند مدافع حقوق بشر است و سرزمینش مهد عدالت و دموکراسی است، امروز ظالمانه از اقدامات صهیونیستی دفاع می کند. این رفتارها در غزه مصداق عینی جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت است. اینجاست که ما باید یک بازنگری در اهداف و ماموریت سازمان های بین المللی داشته باشیم.

 

 

دکتر فاطمی رییس مجمع عالی نخبگان مازندران در بخش پایانی این گفتگوی تلویزیونی خاطرنشان کرد :

حضرت امام (ره) یک جمله زیبایی دارند که فرمودند: اگر یک میلیارد مسلمان یک سطل آب روی اسرائیل بریزند، اسرائیل را آب خواهد برد. وحدت و یکپارچگی حول اشتراکات عقیدتی خود و با صرف نظر از اختلافات جزیی میان آن ها به صورت امت واحده و به صورت مشتی محکم نمایان خواهد شد. اسرائیل واقعا از خانه عنکبوت سست تر است. همین که موشک های مقاومت شهرهای مختلف و بخصوص پایتخت اسرائیل را مورد هدف قرار می دهد، ترس و وحشت شدیدی را در میان سران رژیم صهیونیستی ایجاد نمود. این امر مصداق بارزی است برای اینکه اسرائیل از خانه عنکبوت هم سست تر است و یک قدرت پوشالی است.

دکتر فاطمی در پایان آرزو نمود که خط مقاومت در نهایت پیروز این مصاف نابرابر باشد.

 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

دانلود فرم ثبت نام مجمع

شماره ثبت : 20986

دانلود فرم ثبت نام

آمار بازدیدکنندگان

418امروزmod_vvisit_counter
2417دیروزmod_vvisit_counter
3900این هفتهmod_vvisit_counter
14408هفته گذشتهmod_vvisit_counter
47114این ماهmod_vvisit_counter
49764ماه گذشتهmod_vvisit_counter
3521527کل بازدیدهاmod_vvisit_counter