- یکشنبه, 27 مرداد 1398
1-این جنگ نرم ، شما جوانهای دانشجو ، افسران جوان این جبهه اید. 2-شرط اصلی فعالیت درست شما در این جبهه ی جنگ نرم ، یکی اش نگاه خوشبینانه وامیدوارانه است . ۳-خط اغفال به خصوص خواص و نخبگان از تاثیر دشمن ، یکی از خطوط القائی و تبلیغاتی دشمن است. ۴-در میدان تنظیم شده ی از سوی دشمن بازی نکنید.... چون چه ببرید ، چه ببازید ، به نفع اوست. ۵-امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن است.

ارائه کپسول هوشمند جهت تحویل هوشمند دارو به روده بزرگ با دستاورد دانشمند ایرانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دانشمندان به رهبری پروفسور بابک ضیائی از دانشگاه پردیو و دانش‌آموخته دانشگاه تهران، نوعی کپسول هوشمند ارائه داده‌اند که دارو را به روده بزرگ تحویل می‌دهد.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، اندازه این کپسول بسیار کوچک بوده و توسط خازنی نیرودهی می‌شود که پیش از استفاده شارژ می‌شود.

 

زمانی که کپسول در بدن حرکت می‌کند و به دریچه ایلئوسکال (نوعی عضله‌ گرد در تقاطع روده‌های بزرگ و کوچک) می‌رسد، یک آهن‌ربای خارجی به آن اعمال می‌شود. این آهن‌ربا مکانیسمی را فعال می‌کند که کپسول را باز کرده و محموله آن را به محل مورد هدف تحویل می‌دهد.

 

تیم علمی این کپسول را در یک محیط‌ مقلد دستگاه گوارش و محیط دیگری که مقلد تغییر اسیدیته و انقباض معده به هنگام هضم غذاست، آزمایش کرد.

 

بابک ضیائی در این باره گفت: 12 ساعت طول می‌کشد تا این کپسول به روده بزرگ برسد بنابراین باید از این نکته مطمئن می‌شدیم که کپسول می‌تواند شرایط حاضر در دستگاه گوارش را تحمل کند.

 

وی و همکارانش بر این باورند که این کپسول می‌تواند در درمان نوعی عفونت باکتریایی به نام عفونت کلستریدیوم سخت کارآمد باشد. این بیماری موجب می‌شود بدن میکروارگانیسم‌های حیاتی برای مبارزه با عفونت را از دست دهد.

 

بابک ضیائی و همکارانش به دنبال توسعه ابزار جدید برای استفاده از آن در آزمایش‌های بالینی هستند.

 

جزئیات این تحقیق در مجله Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Transactions on Biomedical Engineering ارائه شد.

 

دانلود فرم ثبت نام مجمع

شماره ثبت : 20986

دانلود فرم ثبت نام

آمار بازدیدکنندگان

24امروزmod_vvisit_counter
703دیروزmod_vvisit_counter
24این هفتهmod_vvisit_counter
9029هفته گذشتهmod_vvisit_counter
21710این ماهmod_vvisit_counter
39139ماه گذشتهmod_vvisit_counter
2608059کل بازدیدهاmod_vvisit_counter