- یکشنبه, 27 مرداد 1398
1-این جنگ نرم ، شما جوانهای دانشجو ، افسران جوان این جبهه اید. 2-شرط اصلی فعالیت درست شما در این جبهه ی جنگ نرم ، یکی اش نگاه خوشبینانه وامیدوارانه است . ۳-خط اغفال به خصوص خواص و نخبگان از تاثیر دشمن ، یکی از خطوط القائی و تبلیغاتی دشمن است. ۴-در میدان تنظیم شده ی از سوی دشمن بازی نکنید.... چون چه ببرید ، چه ببازید ، به نفع اوست. ۵-امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن است.

تلاش برای استفاده از ابرگرافن در ابزار شیمی‌درمانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

دانشمندان نروژی به دنبال استفاده از پوشش‌های گرافنی برای ساخت ابزار پزشکی مورد کاربرد در شیمی‌درمانی هستند.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، شیمی‌درمانی اغلب شامل دریافت دارو از طریق یک کاتتر است و این کاتترها و ابزار متصل‌شده به آن‌ها دارای پوشش نقره‌ای هستند.

 

این پوشش، ضدباکتریایی است و از رشد باکتری و عفونت‌های ناخواسته در طول درمان جلوگیری می‌کند.

 

دانشمندان دپارتمان فیزیک دانشگاه علم و فناوری در نروژ این موضوع را بررسی کردند که زمانی که داروهای مختلف در تماس با پوشش نقره‌ای قرار می‌گیرند، چه رخ می‌دهد.

 

آن‌ها از «طیف‌سنجی photoemission پرتو ایکس» (XPS) برای بررسی سطح یکی از معمول‌ترین داروهای به کاررفته در شیمی‌درمانی یعنی 5-Fluorouracil استفاده کردند. تیم علمی تعاملات بین این دارو و نوع پوشش نقره‌ای ابزار پزشکی را بررسی کرد.

 

با استفاده از ابزار XPS در آزمایشگاه سنکروترون MAX IV در سوئد، محققان دریافتند پوشش نقره‌ای ضدباکتریایی در واقع داروها را تجزیه می‌کند. این موضوع نه تنها موجب کاهش اثر شیمی‌درمانی می‌شود، بلکه موجب تولید گازی موسوم به هیدروژن فلورید می‌شود که هم برای ابزار پزشکی و هم برای بیماران مضر است.

 

دانشمندان سپس با استفاده از ابزار XPS چگونگی واکنش شیمی‌درمانی به گرافن را بررسی کردند. گرافن ماده‌ای غیرواکنشی است و نتایج نشان داد داروهای شیمی‌درمانی به این ماده واکنش نشان ندادند.

 

محققان اعلام کرده‌اند در آینده امکان تولید لایه‌های نازک گرافنی برای استفاده در ابزار پزشکی شیمی‌درمانی وجود دارد.

 

انتهای پیام

 

دانلود فرم ثبت نام مجمع

شماره ثبت : 20986

دانلود فرم ثبت نام

آمار بازدیدکنندگان

68امروزmod_vvisit_counter
703دیروزmod_vvisit_counter
68این هفتهmod_vvisit_counter
9029هفته گذشتهmod_vvisit_counter
21754این ماهmod_vvisit_counter
39139ماه گذشتهmod_vvisit_counter
2608103کل بازدیدهاmod_vvisit_counter