- یکشنبه, 27 مرداد 1398
1-این جنگ نرم ، شما جوانهای دانشجو ، افسران جوان این جبهه اید. 2-شرط اصلی فعالیت درست شما در این جبهه ی جنگ نرم ، یکی اش نگاه خوشبینانه وامیدوارانه است . ۳-خط اغفال به خصوص خواص و نخبگان از تاثیر دشمن ، یکی از خطوط القائی و تبلیغاتی دشمن است. ۴-در میدان تنظیم شده ی از سوی دشمن بازی نکنید.... چون چه ببرید ، چه ببازید ، به نفع اوست. ۵-امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن است.

نانوحسگری برای تشخیص گوشت فاسد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

محققان با استفاده از نانولوله‌های کربنی اقدام به تولید حسگری کردند که می‌تواند گوشت فاسد را شناسایی کند. این نانوابزار برای تولید بسته‌بندی هوشمند و ممانعت از دور ریز غذای سالم بسیار ایده‌آل است.

 

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، پژوهشگران مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) موفق به ساخت بسته‌بندی هوشمندی شدند که ارزان قیمت بوده و قابل انتقال است. از این حسگر می‌توان برای شناسایی گازهای آزاد شده از گوشت فاسد استفاده کرد. این بسته‌بندی هوشمند به مصرف‌کنندگان امکان تشخیص گوشت فاسد شده را می‌دهد و شرایط برای نگهداری ایمن‌تر گوشت در یخچال‌ها را فراهم می‌کند.

 

در این حسگر از نانولوله‌های کربنی استفاده شده که به صورت شیمیایی اصلاح شده‌اند. این بسته‌بندی هوشمند اطلاعات بسیار دقیقی درباره تاریخ انقضاء گوشت به مصرف‌کننده می‌دهد.

 

سویگر از محققان این پروژه می‌گوید: «بسیاری از مردم مواد غذایی فاسد نشده و قابل استفاده را بیرون می‌اندازند. بنابراین استفاده از این بسته‌بندی هوشمند می‌تواند میزان دور ریز مواد غذایی را کاهش دهد.»

 

این حسگر شباهت‌زیادی به ادوات نانولوله‌ کربنی نظیر حسگر میوه دارد که در آزمایشگاه سویگر ساخته شده است. اساس تمام این ادوات یکی است؛ نانولوله‌کربنی به صورت شیمیایی اصلاح شده به طوری که می‌تواند در صورت وجود یک گاز ویژه، جریان الکتریکی عبوری از خود را تغییر دهد.

 

در این پروژه، محققان سطح نانولوله‌های کربنی را با ترکیبات حاوی فلز موسوم به متالوفورفورین تزئین کردند که در مرکز آن یک اتم فلزی و اطراف آن چندین حلقه حاوی نیتروژن وجود دارد. هموگلوبین یک ترکیب متالوفورفورین است که هسته‌ای از جنس آهن داشته و نقش مهمی در انتقال اکسیژن دارد.

 

در این پروژه محققان از متالوفورفورین با هسته کبالت استفاده کردند. آمین‌هایی نظیر پوتریسین و کاداورین از گوشت فاسد شده آزاد می‌شود که به سطح ترکیبات نیتروژن‌دار متالوفورفورین متصل شده و هدایت الکتریکی نانولوله‌های کربنی را تغییر می‌دهد.

 

برای استفاده از این ابزار، کافی است جریانی از آن عبور داد و در صورت وجود گازهای متصاعد شده از گوشت فاسد جریان تغییر می‌کند.

 

نتایج یافته‌های محققان در نشریه Angewandte Chemie منتشر شده است.

 

دانلود فرم ثبت نام مجمع

شماره ثبت : 20986

دانلود فرم ثبت نام

آمار بازدیدکنندگان

21امروزmod_vvisit_counter
703دیروزmod_vvisit_counter
21این هفتهmod_vvisit_counter
9029هفته گذشتهmod_vvisit_counter
21707این ماهmod_vvisit_counter
39139ماه گذشتهmod_vvisit_counter
2608056کل بازدیدهاmod_vvisit_counter